Yıllarca öğrenmeye çalıştığımız ama bir türlü konuşmasını beceremediğimiz İngilizce öğrenmenin en gerçekçi ve kolay yolu nedir? Bu konuda herkes birşeyler söyler, her yerde birşeyler okursunuz .. ve hatta çoğumuzun kafası iyice karışmıştır bu konuyla ilgili olarak .. Peki bir de bu yazıyı okuyun… 100lerce insanı konuşturmuş bir hocanın kaleminden.

Çoğumuzun bildiği üzere şu anda okullarımızda İngilizce konuşma becerisi verilememektedir çocuklarımıza .. Bu anlayışla önümüzdeki 100 yılda da zor görünmektedir bunun başarılabilme olasılığı .. Diğer taraftan senede 10 milyarlarca TL ödenen özel okullar da bu gereksinime ilaç olamamaktadırlar .. İnanması zor geliyorsa eğer lütfen etrafınıza biraz dikkatli bakıp kulak kabartınız .. Hatta isim vermeye gerek yok ama, ülkenin en prestijli ve pahalı özel üniversitelerinde bile durum bazı açılardan oldukça benezer .. Gençler İngilizce konuşmayı öğrenemiyor .. (Dikkat ederseniz İngilizce öğretirim iddiası olan yerlerden bahsediyoruz .. Alman Lisesine filan hiç değinmiyoruz .. Çünkü o gerçekten de oldukça iyi Almanca öğretiyor öğrencilerine)

Hal böyle iken 2 tane ana nokta üzerinde durarak başlayalım bu konuyu açıklığa kavuşturabilmek için ..

İNGİLİZCEYİ KONUŞABİLMEK İÇİN

 • İyi gramer bilmek gerekir mi?
  Çok kelime bilmek gerekir mi?

Genellikle şöyle bir yanlış bilgilendirme dolanır hep ortalıkta; İngilizce konuşmak için çok kelime bilmelisiniz.

Bu noktada şunu düşünelim; Biz Türkçeyi kaç kelimeyle konuşuyoruz sizce? 100 mü, 200 mü? İnanın hergün konuşurken kullandığımız kelimeleri sayarsanız bundan fazla çıkmayacaktır muhtemelen (çoğumuz için geçerli).

Peki sıradan bir İngiliz vatandaşı konuşurken kaç kelime kullanır genellikle? Keza o da muhtemelen bu cıvarda kelime kullanmaktadır günlük hayatında.

Demek ki “İngilizce konuşmak için çok kelime bilmek” tespiti ve yönlendirmesini “kati olarak” GEÇERLİ KABUL ETMEK yanıltıcı olabilir.

Eğer şöyle denseydi ifade daha uygun olurdu sanki; “İyi veya yüksek seviyede ingilizce konuşmak için çok kelime bilmek gerekir”. Bu arada unutmayalım ki biz ilk etapta “derdimizi düzgün bir lisanla anlatabilecek temel ingilizceden” bahsediyoruz, burada.

Burada en önemli nokta da şudur;

Bir kelimenin (veya fiilin) anlamını öğrendiniz diyelim. İyi de o kelimeyi cümle içinde kullanabiliyor musunuz hiç zorlanmadan? Cevap hayırsa inanın ki o kelime size ait değildir. Evet bir yerde rastladığınızda ne anlama geldiğini anlayabilirsiniz tabii ki, ama unutmayınız ki “konuşabilmekten” bahsediyoruz. Siz o kelimeyi cümle içinde kullanmayı bilmiyorsanız, bunu net olarak öğrenmemişseniz, konuşmalarınızda o kelime ile ilgili bir fikiri nasıl ifade edeceksiniz?

Onun için yeni bir kelime öğrendiğinizde mutlaka o kelimeyi cümle için de kullanma egzersizleri yapın

PEKİ .. GRAMERİN (yani dilbilgisi) ÖNEMİ NEDİR ?

Diyelim ki kelimeleri öğrendiniz.. Hatta bir sürü deyim öğrendiniz vesaire ..

Peki şimdi bu kelimeleri bir araya getirin de fikrinizi ifade edin, derdinizi anlatın bakalım karşınızdaki yabancıya .. Nasıl mı ?? 🙂

 • İngilizce cümlelerdeki kelime sıralamasını,
  hangi zaman kalıbını hangi durumda kullanacağımızı,
  kelimeleri ve hatta cümleleri hangi bağlaçlarla bağlayabileceğimizi

öğrenmemişsek cümleyi nasıl kurabiliriz ki ?? İşte bu da gramer değil de nedir? Bu olmazsa, kelimeler ne işe yarar ki? O zaman lugat da (sözlük) konuşurdu dile gelip 🙂

Evet, işte bu nedenden dolayı gramer önemli değil ifadesi (şayet bir yerlerde duymuş veya okumuşsanız) yanlış bilgilendirme ve yönlendirmeden öteye gidememektedir.

GRAMER OLMADAN KELİMELERİ CÜMLE HALİNE GETİREMEYİZ
PEKİ .. ÖZETLE İŞİN DOĞRUSU NEDİR ?

Gramer de gereklidir.. Kelime bilgisi de (200-300 en öncelikle kelime rahatlıkla yeter ).

Fakat önemli olan şudur; Gramer kalıbını da öğrendiğimizde onu kullanarak cümleler yapmalıyız hemen..

Kağıt üzerinde kalmamalı öğrendiğimiz.. “HEMEN KULLANMALIYIZ… Yanlış da yapabiliriz.. Peki nasıl anlayacağız.. Kim düzeltecek.. Eğer ders görüyorsak hoca düzeltecek tabii ki.. Yanlışımızı göreceğiz ve aynı hatayı yapmayacağız..

YANİ ÖZETLE

 • Bilgiyi yükleyeceğiz
  Onu kullanacağız
  Yanlış Yapacağız (muhtemelen),
  Düzelteceğiz ve doğrusunu öğreneceğiz..

Sistemin özü bu.. Çok basit şekilde.. “TRIAL & ERROR METHOD” desek mi acaba buna 🙂 Yani “Deneme Yanılma” metodu .. İnsanlığın üzerine basarak yükseldiği metod.

Bu durum gramer için olduğu gibi aynen kelime için de geçerlidir tabii ki.. Yani bir kelime öğrendiğimiz zaman hemen onunla cümleler yapacağız. Yoksa o kelime bizim için yalnızca pasif bir varlık olur..

Tabii ki ve hiç şüphesiz bu çalışmalarımızda bizi yönlendirecek, bize anında müdahale edecek birinin çok büyük faydası var.. O kim mi? Hocanın ta kendisi 🙂 .. Bunu imkanı sağlamak için de bütçe gerekiyor şüphesiz..

Fakat inanınız “ilk başta maliyeti daha fazla gibi görünse dahi”  (ki öyle değil) birebir çalışma (eğer iyi bir hocaya düşmüşseniz) neticede çok daha sağlıklı olmakta ve kıyas edilemeyecek kadar iyi netice vermektedir. Bu şekilde kişi neticede aynı parayı (ve hatta belki de daha az) harcayarak İngilizce konuşuyor duruma gelebilmektedir. Kurslarda ise nerdeyse 5-10 yıl çabaladıktan sonra maalesef hiç birşey olamadğını görüp ya havlu atmakta ya da özel hoca aramaya başlamaktadır son çare olarak.

DİL ÖĞRETEBİLMEK “BİR ANNENİN ÇOCUĞUNA GÖSTERDİĞİ ÖZEN SABIR VE KONSANTRASYONDAN” FAZLASINI GÖSTERMESİNİ GEREKTİRİR, İYİ BİR HOCANIN TALEBESİNE …

O gayreti gerçekten birlikte yaşayabilmeyi gerektirir hoca açısından.. Tesadüfen Türkiye’ye yolu düşmüş, veya bir Türk ile evlenmiş vs. bir yabancının “ben ne yapsam acaba” deyip de İngilizce öğretmenliğine soyunmasıyla olmuyor bu iş.. Oldukça sık öğretmen değişikliği vs gibi durumlar yaşayabiliyor bu işe gönül vererek kursa yazılmış olan talebeler. Tabii ki bu da motivasyon ve performans düşüklüğü gibi istenmeyen sonuçlara ve neticede emek, zaman ve maddiyat israfına neden olabiliyor.

Zaten prensip olarak (ve de maalesef) kalabalık gruplar halinde ingilizce konuşmayı öğrenmek “neredeyse” olanaksız.. Çünkü o kadar kişiye aynı konsantrasyonla gereken ilgiyi gösterebilmek “pratikte” olanak dışı zaten.. Onun için burada hocanın da günahı yok.. Sistemde sorun, daha ziyade.

Bakınız, birçok kurslarda, hem de yabancı konsolosluğun “bizim yerimiz, oraya gidin” diye tavsiye ettiği yerlerde talebeleri gayet kolaylıkla bir üst kura geçiriyorlar hep.. Neymiş efendim .. Talebe şimdi “upper intermediate” olmuş .. Bravo vallahi demek şimdi şakır şakır konuşuyor kardeşimiz .. Ama iş başa düşünce hiç de öyle olmadığı görülüyor.

Kişiye diyorsunuz ki “Ben işe gitmek istiyorum” de bakayım ingilizce .. Cevap “gak guk.. hım” filan .. güç bela “I want to go to work” ya diyebiliyor ya da diyemiyor ..

Peki diyorsunuz .. “Ben senin işe gitmeni istiyorum” de bakayım ..İnanın kişi “tam bir kilit” .. Yani kişi “I want you to go to work” diyemiyor … bu basit cümleyi söyleyemiyor .. Peki kardeşim bu kurs seni nasıl oldu da upper intermediate seviyeye geçirdi .. Daha elementary seviyeyi bile yapamadan sen ??

Cevap çok basit .. Eğer kurs bu kişiye deseydi ki “Siz elementary seviyede konuşmayı öğrenebilmiş değilsiniz henüz .. Maalesef bu seviyeyi bir daha okumanız gerekiyor” tabii ki kişi de şunu diyecekti “Kardeşim ben neden bir daha aynı şey için zaman ve para harcayayım .. Siz öğretseydiniz ..” ve tasını tarağını toplayıp kurstan ayrılacaktı .. Kursun kaybı olacakmıydı sizce ?? (yani öğrencinin ödeyeceği kurs ücretinden bahsediyoruz) 🙂

Dolayısıyla bu (gerçek) örnekten de anlaşıldığı üzere bu iş ciddi şekilde ticaret haline getirilmiş bulunmaktadır (hem de yabancı devlet da buna alet olmaktadır maalesef)..

ONUN İÇİN .. PARANIZIN VE EMEĞİNİZİN KIYMETİNİ BİLİN LÜTFEN …
(ve de en önemlisi zamanın)

Sevgili Ziyaretçiler… Sorularınız olursa buraya yazabilirsiniz.. Bunlara (iyi niyetli, samimi ve akıllı olanlara) elimizden geldiğince cevap verip, yol göstermeye hazırız ..

Zaten bu pırıl pırıl yeni sitede sizlere ingilizce ile ilgili destek vermek istiyoruz.. Bu bölümde birçok tercüme egzersizleri .. gramerle ilgili hususlar ve sorularınıza cevaplar bulabileceksiniz.. umut ediyoruz.. Lütfen bize güzel sorularınızı gönderin ve cevaplarını takip edin (elimizden geldiğince yetişmeye çalışacağız)

Sevgilerle
İngilizce Hocası

Tags:

10 Comments on this article. Feel free to join this conversation.

 1. Baran Canbulut 06 Mayıs 2013, 17:54 - Reply

  Hocam ben İstanbul’da bir üniversitede makine mühendisliği okuyorum.Tek hayalim pilot olmak.Ancak bunun için upper impermediate seviyesinde ingilizce konuşmam gerekiyor.Bana en kesin ve en iyi şekilde konuşmayı öğrenebileceğim ingilizce yöntemini söyler misiniz ?

  • admin 06 Mayıs 2013, 19:53 - Reply

   Zaten okumuş olup yorum yazdığınız yazı bunu oldukça açık olarak anlatıyor sanırım.

   Daha fazla ayrıntı olarak da şunu söyleyebilirim;

   INTERMEDIATE “ciddi” bir seviyedir – Tabii gerçekten de konuşma olarak da intermediate seviye söz konusu ise.
   Dolayısıyla bunun için gerçekten de özverili çalışmak gerekir. Bir taraftan GRAMER, diğer taraftan da mutlaka kitap (roman) okumak gerekir. Tabii ki yol gösteren olursa (bilhassa iyi bir özel hoca) MUTLAKA yüzde yüz faydası olacaktır.

   Ama, her durumda talebenin bu işe gerçekten de sarılması gerekir. Kurs alıyorsa (bilhassa özel) muntazam devam etmesi ve ders sonrası tekrarlar ve bol cümle kurma egzersizleri, roman okuma, kompozisyon yazma (ki birinin düzeltmesi tabii ki gerekecektir) vs vs ..

   Yine de sorularınız varsa yazarsınız…

 2. SULTAN YILDIZ 08 Mayıs 2013, 15:07 - Reply

  HOCAM ULUSLAR ARASI NAKLIYEDE CALIŞIYORUM 3 KERE KURSA GITIM AMA VAKIT AYIRMADIGIMDAN AYRILDIM . İŞİM GEREGİ ANLAYIP ANLATMAMA GEREKIYOR TC DİLLE ULUSLAR ARSI TASIMACILIK DEPARTMANIM COK ZORLANIYORUM MAMDII ACIDAN KURSLAR COK PAHALI NASIL YAPA BILIRIZ YARDIMCI OLUN LUTFEN

 3. ramazan 25 Haziran 2013, 00:45 - Reply

  Merhaba hocam,yaz tatilinin başlamasıyla birlikte benimde bir şeyler yapmamın zamanın geldiğini düşündüm ve ingilizce öğrenmeye karar verdim.Ancak başlangıç seviyesinden başlayarak gidicem ve bunu 1 2 saat evde çalışarak yapmayı düşünüyorum.öncelikle 200 300 sık kullanılan kelimeleri öğrenip sonra gramer bilgisi ile bu öğrendiklerimi cümle içinde kullanarakmı geliştirmeliyim.Siz beni yönlendirirseniz çok sevinirim birde ingilizce kitaplar nası okuyabilirim yani belki saçma olucak ama ben arapçayı bilmiyorum ama kuran okuya biliyorum ingilizcedede böle bir şey mümkünmü acaba :):)her şey için çok teşekkürler

 4. Didem 31 Ağustos 2013, 10:04 - Reply

  Merhabalar,
  Ben hafta sonu cumartesi ve pazar günleri özel bir kusa gidiyorum. 2 aydır gitmeme rağmen hiçbir fayda göremedim. cümle kurmanın mantığını anlayamadıktan sonra dewamının gelmeyeceği düşüncesindeyim. En çok kendim çabalayacak isem kursa gitmemin ne önem war. Ezber yapıyorum, cümle kuramayınca unutulup gidiyor. Ne yapmam gerekli bilemiyorum.

 5. murat 21 Şubat 2014, 12:59 - Reply

  hocam merhaba yüksekokul mezunuyum. futbol hakemliği ve turizmle ugrasyorum bir türlü motive olup her nedense İngilizceyi tam anlamıyla öğrenemiyorum.benim için İngilizce şart elim kolum bağlı bişey yapamıyorum bu yüzden ne yapabilirim yardımcı olursanız cok sevinirim tesekkürler

 6. nurhan bayırtarla 08 Mart 2014, 19:47 - Reply

  hocam ben ingilizce öğrenmeye çalısıyorum ama aklıma türkçe kuralları geliyor bir türlü anlam veremiyorum birde kelimenin yazılısı ile okunuşu farklı oluyor cok zorlanıyorum ne önerirsiniz….

 7. handan 27 Nisan 2014, 20:17 - Reply

  Ingilizce öğrenmek için çok istekli olmanin gerekli olduğunun yeterli olabileceğini saniyordum. Çok çalisiyorum. Isimden Cikinca her aksam ingilizce kursuna gidiyorum. Bigener sinavindan 98 aldim. Çevreme bir baktim ki, herkes ingilizce ögrenmiş (yuksek kurlar) ama kimse konusamiyor. Ingilterede biraz kalmanin en iyi care olduguna karar verdim.

 8. elif 08 Ekim 2015, 11:04 - Reply

  HOCAM MERHBA. BEN 4 YILDIR YURTDISINDAYIM.INGILIZCE BILMIYORUM DENILMEZ cunku seviye olarak konusuyorum anliyorumda ama bu yetersiz we bunu yukseltemiyorumda. bu cok utanc werici birsey biliyorum ama neden yapamadigimida bilmiyorum.4 yilimin baslamis olmasina ragmen ben halen cekingenlik gosterip olaylara atlayamiyorum.we kelime ezberleyemiyorum kelimede yetersizim we grammer olarkata calisinca yapiyorum ama cok cabuk unutuyorum. we benm son 2 yilim kaldi . bu 2 yildas ingilizcem cok iyi olmali cunku bundan sonra meslek haytaimda kullanmm lazim.. bunun icin ingilizcemi nasil gelistirebilierim.ne tarzda yada hangi level da ingilizce kitap okumaliyi,m we hangi tur film weya dizi izlemeliyim… yardimci olursaniz sewnirim. tesekkr ederim

Leave A Response

*

code